Tiyatro Oyunculuk Atölyesi

Tiyatro Atölyesi kayıtlarımız dolmuştur. İlginize teşekkür ederiz. Yeni dönem kayıtlarımız Ekim 2020’de başlayacaktır.  Önümüzdeki dönemlerde düzenleyeceğimiz tiyatro atölyeleri hakkında bilgilendirilmek isterseniz aşağıda yer alan başvuru formunu doldurabilirsiniz. 

Perdemizi hayata açıyoruz…

Tiyatroyu ait olduğu yere, hayatın içine taşımak için;  hayatın içinde seyreden olmakla yetinmeyip eyleyen, değişen ve değiştiren olmak için; deneyimli eğitmen kadrosu yönetiminde, tiyatroyu hayatla buluşturmak için;

Haftada 11 saat üzerinden 18 hafta sürecek çalışma dönemi boyunca Temel Oyunculuk, Ses ve Diksiyon, Hareket Eğitimi ve Dramaturjik Çözümleme başlıkları üzerinden yürüyecek çalışmalarda katılımcılara temel oyunculuk eğitiminin yanı sıra kuramsal bir bakış açısı da kazandırmak hedeflenmektedir.

Kurs programının sonunda kursiyerlerin sahne alacağı bir oyun çalışmasına geçilecektir.

Kurs gün ve saatleri Her Cumartesi saat: 12:00 – 18:00 Her Pazar saat: 14:00 – 19:00

Katılım Ücreti Öğrenci 200 TL / Ay Çalışan 250 TL / Ay

  • Temel Dersler
  • Eğitmenler

Temel Oyunculuk

Oyuncu farklı insan tiplerini inceler ve sahneye taşır. Bunu yapabilmek için önce kendi bedenini ve ruhunu tanımalı ve özgürce yönlendirebilmelidir.

Sahne üstünde yer alan her hareket (nefes ve ses dahil) özelleştirilmiş ve gündelik hayatın üstüne çıkmış bir estetik değer taşımalıdır. Bu değer, oyuncunun kendi enstrümanı olan bedeni ve ruhsal bütünlüğü üzerindeki hakimiyeti ve tanışıklığı sayesinde oluşacaktır. İlk seviye oyuncunun bu donanımı edinmesi için bir anahtar işlevi görecektir, ancak unutulmamalıdır ki, tam denetim yıllarca sürecek doğru ve disiplinli bir çalışma ile elde edilebilir.

Oyuncunun bedenini çevreleyen mekan üç boyutludur. Gerçek hayatta her an çoğu kez farkında olmadan, rahatça yeniden ürettiğimiz eylemler sahnede ya da ekranda neden bizim için sıkıntı kaynağı olurlar? Doğal görünmenin sırrı nedir? Sınırlı bir mekanda tanımlı eylemlerdeki doğallık ve rahatlık; kişinin önce kim olduğunu anlaması, bu anlayışı kabullenmesi ve bu kimliği dönüştürmesi ile mümkündür.

Duygularda samimiyet, eylem çizgisinde tutarlılık ve algıda sınırların kırılması için doğaçlama alıştırmaları ve bunların tekrarı üzerine pratik çalışmalar yapılacaktır. Kurs süresince, iki örnek tirat seçilecek, bunların sahne uygulamalarına yönelik pratik çalışmalar yürütülecektir.

Kursiyerler çalışmalara sahne çalışmalarına uygun kıyafet ve ayakkabı ile katılmalıdır.

Eğitmen: Murat Çidamlı

Hareket Atölyesi

“Hareket Atölyesi” katılımcıların, dünya sahne sanatlarında hareketin çağdaş kullanımına ilişkin hem kuramsal hem de pratik deneyim kazanmasını amaçlar. Bu anlamda, dans ile tiyatro sanatlarının kesişme noktaları ve bu iki sanat dalının melezliğinden ortaya çıkan disiplinler üzerine çalışmalar yapılır.

Ders içeriği, esneklik, anatomi, uyum, denge, konsantrasyon, bireysel ve grup çalışmaları ile birlikte seminer çalışmaları ile eş zamanlı olarak yürütülmektedir.

Eğitmen: Gizem Tataroğlu

Ses ve Diksiyon Atölyesi

Katılımcıların 18 haftalık süre zarfında alacakları temel diksiyon eğitimiyle; hem gündelik hayat içerisinde düzgün bir Türkçe ile konuşmalarını sağlamak hem de sahne sanatları ya da sunum vb. organizasyonlarda kalabalık karşısında etkili bir hitabet seviyesine ulaşabilmeleri amaçlanmaktadır.

Gündelik konuşmada yerleşmiş dil yanılgılarını; yöre, şive, ağız vb. dil alışkanlıklarının yarattığı konuşma bozukluklarını gidermek kursun ana hedefidir.

Eğitmen: Çetin Ok 

Dramaturjik Çözümleme

Dramaturjik Çözümleme Atölyesi, bir oyunun genel yapısının, dramatik örgüsünün ve karakterlerinin analizi tekniklerinin atölye katılımcılarına kazandırılmasını hedefler.

Oyuncu adayının oynayacağı rolü inşa etme sürecinde, karakterini çeşitli yönleriyle analiz edebilmesi, diğer oyun kişileriyle olan ilişkisini anlayabilmesi ve oyunun kendi iç bütünlüğü içinde yapılandırmasını sağlamanın yöntemlerini kavratmak da atölyenin amaçları arasındadır.

İki bölümde yapılacak çalışmaların ilk yarısında, tarihsel süreci içinde dramaturjinin temel gelişimi ele alınacak, devamında bir oyunun dramaturji raporu hazırlanacaktır.

Eğitmen: Sonkan Damcıoğlu

 

Gizem Tataroğlu

1989 yılında İstanbul’da doğdu. Kadıköy Güzel Sanatlar Lisesi Tiyatro bölümünü 2007 yılında bitirdikten sonra Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü Oyunculuk Ana Sanat Dalı’ndan mezun oldu. 2013 yılında Edip Cansever’in Çağrılmayan Yakup adlı şiirini yönetti. Gölgeler Tiyatrosu adı altında ‘Küçük Filozoflar’, ‘Gölgeler  Dükkânı’ adları çocuk oyunları yazdı ve yönetti. Dot, Dip Sahne, Dönüşüm Atölyesi, Karşı Sanat Tiyatrosu, Tiyatro Kalemi, İzmir Devlet Tiyatrosu’nda oyuncu, koreograf ve reji asistanı olarak çeşitli görev aldı.

Akademi Kenter, Çıplak Ayaklar Kumpanyası, Zeynep Kuyumcu, Martin Riedel, Amedee Bricollo, Studio Matejka gibi kurum ve kişilerin; oyunculuk, fiziksel tiyatro, çağdaş dans, akrobasi ve Commedia dell’ arte workshoplarına/eğitimlerinde katılımcı olarak yer almıştır. 2015 yılında beri hareket ve oyunculuk eğitimleri vermekte olan sanatçı, profesyonel oyunculara ve dansçılara yönelik, “Oda ve Bellek” başlığı altında Fiziksel Tiyatro Atölyesi yürütmektedir. 

Murat Çidamlı

11 Temmuz 1970, Ankara. Türk tiyatro sinema ve dizi oyuncusu. Tiyatro lisans eğitimini Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nde tamamladı. Konservatuar eğitiminin ardından sırasıyla Diyarbakır Devlet Tiyatrosu, Trabzon Devlet Tiyatrosu ve Ankara Devlet Tiyatrosu’nda Sanatçı olarak görev aldı. Birçok oyunda oynadı ve yönetti. Çeşitli üniversitelerde Antropoloji ve Tiyatro Antropolojisi yüksek lisans çalışmaları yaptı. Pek çok köklü kuruluşta tiyatro dersleri verdi ve öğrenciler yetiştirdi. Çeşitli uluslararası festivallerde yöneticilik ve yürütücülük yaptı.

Rol aldığı tiyatro oyunları: Yeraltından Notlar : Dostoyevski – Ankara Devlet Tiyatrosu – 2016 Hedda Gabler : Henrik Ibsen -Ankara Devlet Tiyatrosu – 2014 Aşk Hastası : Kenan Işık – Ankara Devlet Tiyatrosu – 2012 Yastık Adam : Martin McDonagh – Ankara Devlet Tiyatrosu – 2011 Moskova – Petushki Yolun Sonu : Venedict Yerofeyev – Ankara Devlet Tiyatrosu – 2010 Ex-Press : Şirin Toprak Aktemur – Ankara Devlet Tiyatrosu – 2009 Büyük Sultan Oviedolu Katalina : Miguel de Cervantes – Ankara Devlet Tiyatrosu – 2009 Kısasa Kısa : William Shakespeare – Ankara Devlet Tiyatrosu – 2007 Keşanlı Ali Destanı : Haldun Taner – Ankara Devlet Tiyatrosu – 2006 El Ele : Refik Erduran – Ankara Devlet Tiyatrosu – 2006 Bir Yaz Dönümü Gecesi Rüyası – Ankara Devlet Tiyatrosu – 2005 Araf’ta : Ahşap Çerçeve Kukla Tiyatrosu – 2005 Mutlu Prens : Oscar Wilde – Trabzon Devlet Tiyatrosu – 2004 Küçük Korku Dükkanı : Howard Ashman – Trabzon Devlet Tiyatrosu – 2004 Onikinci Gece : William Shakespeare – Trabzon Devlet Tiyatrosu – 2004 Hayvan Çifliği : George Orwell – Trabzon Devlet Tiyatrosu – 2004 Kanuni Sultan Süleyman : Turan Oflazoğlu – Trabzon Devlet Tiyatrosu – 2002 Bahar Noktası : William Shakespeare – Trabzon Devlet Tiyatrosu – 2001 Geyikler-Lanetler : Murathan Mungan – Ankara Devlet Tiyatrosu – 1998 Pazartesi-Perşembe : Musahipzade Celal – Diyarbakır Devlet Tiyatrosu – 1995 Onikinci Gece : William Shakespeare – Diyarbakır Devlet Tiyatrosu – 1994 Topuzlu : Hidayet Sayın – Diyarbakır Devlet Tiyatrosu – 1994 Ferhad ile Şirin : Nazım Hikmet – Diyarbakır Devlet Tiyatrosu – 1993

Yönettiği tiyatro oyunları: Antigone : Sophokles – Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları – 2019 Kahvede Şenlik Var : Sabahattin Kudret Aksal – Van Devlet Tiyatrosu-2018 Sandalım Kıyıya Bağlı : Dinçer Sümer – İzmir Devlet Tiyatrosu- 2017 İndia Bankası (Cochons D’Inde) : Sebastien Thiery- Adana Devlet Tiyatrosu- 2016 Muammer Muammer : Erman Canatan- Orhan Kemal-Adana Devlet Tiyatrosu-2015 Nihayet Bitti : Peter Turrini – Ankara Devlet Tiyatrosu – 2015  

Çetin Ok

Tiyatroya 1994 yılında Antalya Belediye Tiyatrosunda başladı. 1997-2010 yılları arasında Devlet Tiyatrosu ve çeşitli özel tiyatrolarda oyuncu olarak çalıştı. 2011-2016 yılları arasında Istanbul’da tiyatro idarecisi ve yönetmen olarak çalıştı. 2016 yılından bu yana İzmir’de Tiyatro Kaleminde çalışmaktadır. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü mezunudur. 2005-2009 Ankara Tiyatro Çatı Diksiyon, Oyunculuk Eğitmeni 2009-2010 Antalya Güzel Sanatlar Oyunculuk Eğitmeni 2011-2012 İstanbul Sadri Alışık Akademi Tiyatro Tarihi Eğitmeni 2012-2016 Roll Sahne Diksiyon, Oyunculuk Eğitmeni 2016-Halen Tiyatro Kalemi Diksiyon, Oyunculuk Eğitmeni

Sonkan Damcıoğlu

01 Mayıs 1957, Ankara doğumlu.
1978–1983 döneminde 9 Eylül Üniversitesi GSF Görüntü ve Gösteri Sanatları Bölümü Dramatik Yazarlık lisansı.

1980–83 Üç sahne oyunu:
Saçma Bir Ölüm
Burçlar Yer Değiştirdiyse
Yazmanın Dramı
1984 Radyo oyunları:
Seçim
Saçma Bir Ölüm

1985–2006 Adana, İzmir, İstanbul Devlet Tiyatrosu / Konduvitlik, Dramaturgluk, Sahne Yönetmenliği.
1996–2001 Akademi İstanbul Reklamcılık ve Radyo / TV Bölümü Metin Yazarlığı, Senaryo Yazarlığı dersleri.
1998–2002 Migros, Anadolu Hayat Sigorta – Çeşitli reklam metinleri, İnteraktif İç Hizmet Eğitim Oyunları
2002–2006 İletişim Sanatları Akademisi / İstanbul- Senaryo Yazarlığı.
2006–2007 Maltepe Üniversitesi Sinema Bölümü – Senaryo Yazarlığı, Senaryo Film Analizi dersleri.
2006–2010 Akademi İstanbul – Sinema TV / Tiyatro Bölümü – Senaryo Yazarlığı, Dramaturji dersleri. STV Bölüm Başkanlığı.
2008-2009 Bahçeşehir Üniversitesi – Sürekli Eğitim Merkezi, Kurs Koordinatörlüğü.
2008-2013 Çeşitli uzun metraj filmlerde senaryo danışmanlığı, metin editörlüğü,
2010-2019 Yaşar Üniversitesi / Radyo Sinema Televizyon, Film Tasarımı  ve Animasyon Bölümü – Dramaturgi, Metin Yazarlığı, Senaryo yazarlığı dersleri
2015-2018 İzmir Büyük Şehir Belediyesi / Havagazı Gençlik ve Kültür Merkezi – Yaratıcı Yazarlık, Dramatik Yazarlık dersleri.

Tiyatro Atölyesi başvuru formu

  • Başında sıfır kullanmadan girilmelidir
  • DD eğik çizgi MM eğik çizgi YYYY