Cum07Ara20:30Unutulan20:30 OYUNBİLETİVA'DAN AL (ÖĞRENCİ:25 TL TAM:35 TL)SahneKONAK HALK SAHNESİ

Etkinlik Bilgileri

Bizim rüyalarımız hakikat karşısında bir zaferdir.”

Eskiden çalıştıkları kumpanyada kantocu ve oyuncu olan iki Ermeni kadın, Mari ve Nıvart, çıktıkları bir turne sırasında otel masraflarını ödeyemeyen kumpanya tarafından borçlarına karşılık hizmet etmeleri için otele rehin bırakılırlar.

Mari ve Nvart borçlarını ödeyip özgürlüklerine kavuşmak için otelin temizlik işlerini yaparlar. Ancak bu borç ne zaman bitecek, Mari ve Nıvart özgürlüklerine ne zaman kavuşacaklar, belli değildir. İki kadın, hapsoldukları otelde unutulmuş gibidirler. Her günleri itilip kakılmakla geçerken oyunlara, hayallere tutunurlar. Çünkü onlara göre unutmamanın tek yolu, hayaller kurup oyun oynamaktır.

Oyunun yazarı ve aynı zamanda oyuncusu olan Elif Ongan Tekçe, “Unutulan” ı yazmaya, Osmanlı dönemindeki feminist kadınlara dair bir araştırma yaparken karar verdiklerini söylüyor.

En başta, Osmanlı dönemindeki feminist kadınlara dair bir araştırma yapıyorduk. O dönemi araştırıp Zabel Esayan’a rastlamayan ve ondan etkilenmeyen yoktur herhalde. Zamanla o konudan uzaklaşıp, dönemin tiyatro çalışmalarını ve bunlara dair kaynakları araştırmaya başladık. Boğaziçi Üniversitesi’nden Nilgün Firidinoğlu’yla görüştük; ondan Ermeni tiyatrosundan ve Tanzimat Dönemi’nden tiyatro metinleri, yeni çeviriler ve kitaplar aldık. Daha sonra, konuyla ilgili tezleri okumaya başladık. Bu okumalar aldı başını gitti. Tüm bu süreçte hikâyelerini öğrendiğimiz kadınlar bizi çok etkiledi ve Burçak bana, bu konuda bir oyun yazmam gerektiğini söyledi.

“Unutulan”  oyunu, sadece seçilen konu, dramaturji ve oyunculuklar açısından değil, ekibin kolektif bir üretim süreci içinde oyunu sahneye koymuş olması açısından da önemli bir çalışma.  

Yazan Elif Ongan Tekçe
Yöneten Sanem Öge 
Oynayanlar Elif Ongan Tekçe, Burçak Karaboğa Güney
Işık Akın Yılmaz 
Ses Deniz Ceyhan
Kostüm Tuğba Eke 
Işık Uygulama Berat Aydın

Tarih

7 Aralık 2018 Cuma 20:30

Etkinlik Yeri

NHKM - İzmir

Sahne

KONAK HALK SAHNESİ

Etkinlik bültenine abone olun

Yeni bir etkinliğimizden ya da etkinlik güncellemelerimizden anında haber alın...

Genel Etkinlikler Hepsi

Etkinlik Yeri Hepsi

Düzenleyen Hepsi