Mart 2020

Cmt07Mar20:00Rewşan Çeliker - 'Tov' Albümü LansmanıKONSER (KONUK ETKİNLİK)20:00 Sahne:KONAK HALK SAHNESİ BİLET AL ( 50 TL)

Etkinlik Bilgileri

Özgün yorumu ve unutulmaya yüz tutmuş şarkılardan oluşan ilk albümü Ax Lê Wesê (Ah Vesile) ile müzikseverlerin dikkatini çeken Rewşan, ikinci albümüyle sıra dışı bir koleksiyona imza atıyor.

Tov’u diğerlerinden farklı kılan en önemli unsur, Kamuran Ali Bedirhan, Fêrikê Ûsiv ve Aram Tigran gibi değerli şair ve ozanların dizeleriyle, günümüz bestekârlarından Dr. Ahmet Kaya ve Mirady Doğan’a ait eserlerin birlikteliğiyle Progresif Folk türünde ortak bir sound oluşturması.

Kürtçe’nin Kurmanci lehçesinden 10 eserin yer aldığı bu albümün bir diğer özelliği de sanatçının kendi bestelerini de gün ışığına çıkartması.

Tov Albümü ne Anlatıyor? 

Dillerin ve gönüllerin henüz sınırlarla tanışmadığı kadim zamanlardan ilham alınarak yapılan bir albüm Tov.

Aşkın anlatıldığı ve haliyle dilin daha naif olana doğru boyut değiştirdiği zamanlardan söz ediyor. Geçmişin şiirsel belleğinden beslenen Tov; bazen bir güzelin utangaç bakışıyla kara sevdaya tutulmuş bir delikanlının serzenişini, bazen muhacir bir babanın kızına öğüdünü, bazen de bir din önderinin nefsi ve inancıyla olan imtihanını anlatıyor. Müziğin öz hikâyemize nasıl sirayet ettiğini hissettiren Tov, tıpkı bir tohumun belleğinde var olan bilgi gibi, hem büyülü bir geleneğin parçası, hem de hiç tükenmeyecek bir nefes gibi.

Müzik direktörlüğünü ve aranjelerini Hakan Gürbüz’ün yaptığı albüm, uzun süren bir çalışmanın ürünü. Gürbüz, albümü ve hedeflerini tanımlarken, ”Dünyada müzikle ilgili çoğu festivalde, Afrika ya da Asyalı bir solist sizi mest edebilir; dilini anlamasanız bile. Müziğin evrenselliği de burada değil midir zaten? Bizler de her tür melodinin fışkırdığı zengin bir coğrafyada yaşayan müzisyenler olarak, dünyada kendi kategorimize ait her festivalde müzik yapabilmeliyiz” diyor.

Geleneksel ve modern enstrümanlarla tasarlanan Tov, Progresif Folk (gelişime açık halk müziği) ekseninde, ‘Dünya Müziği’ kategorisinde tanımlanabilecek bir çalışma. 

Büyük bir aşk ve emekle hazırlanan albümde Rewşan’a, dünya müziğinde de önemli bir yere sahip olan üç müzisyen; gitarda Cenk Erdoğan, kopuzda Coşkun Karademir, davulda Ömer Arslan gibi değerli üstatlar eşlik ediyor.

Rewşan Çeliker vokal, keman
İsmail Altunbaş perküsyon
Hakan Gürbüz bas gitar 
Taylan Öner gitar
Erdi Arslan duduk / klarnet 

Tarih

7 Mart 2020 Cumartesi 20:00

Etkinlik Yeri

NHKM - İzmir

Sahne

KONAK HALK SAHNESİ

X
X