Bu tekrarlanan bir etkinlik

Sal03Mar13:00Ekmeksiz Toprak / Hoş Geldiniz Bay Marshall!13:00 FİLM SEÇKİLERİ: İSPANYASahneİNSAN MANZARALARI

Site İndirimli Bilet

Bu etkinliğe bilet satışı durdurulmuştur...

Etkinlik Bilgileri

Ekmeksiz Toprak
Yönetmen Luis Buñuel
Yapım İspanya, 1933
Süre 30 dakika

İspanya, La Alberca’daki dağlık bölgede, 1922 yılında (yeniden) keşfedilen bir insan yerleşimi bulunuyor. Bu bölgede yaşayanlara “Las Hurdes”, yani Dağlılar deniyor. Medeniyetten oldukça izole bir şekilde yaşayan bu bölge insanı üzerine yapılan bir etnografik çalışmayı okuyan Buñuel, filmin çekildiği dönemde popüler olan Sahra Afrikası belgesellerine nazire yaparak ve İspanya’nın Sahra Çölü’nden ve Afrika’dan daha korkunç sahnelere ve olaylara ev sahipliği yaptığı düşüncesiyle, Dağlılar ve coğrafyalarındaki yoksulluk üzerine bir film gerçekleştirmeye karar veriyor.

En ilkel olanaklardan bile yoksun bu insanlara dair Buñuel’in gerçekleştirdiği film, derin çelişkilerle yüklü ülkede, bir iç savaşa yaklaşmakta olan İspanya’daki bir aydının, aydınlık bir geleceğe inancının simgesi olarak ve izleyicisini sarsma hedefiyle kaleme aldığı kapanış deklarasyonuyla, sinema tarihinin en çarpıcı filmlerinden biri düzeyine çıkıyor. Filmin finalinde ifade ettiği hülyaları, Buñuel’i ve filmini bugüne taşıyor.

Hoş Geldiniz Bay Marshall!
Yönetmen Luis García
Oyuncular Lolita Sevilla, Manolo Morán, José Isbert
Yapım İspanya, 1953
Süre 95 dakika

İkinci Dünya Savaşı’nın ardından yıkıma uğrayan Avrupa’yı ayağa kaldırmak için bir açılım geliştirmişti ABD: Bu açılım, aslında sermaye düzeninin daha sağlıklı işlemesi ve sosyalizme alan kapamak için ortaya konan bir politik açılımdı ve açılımın bir boyutunu Marshall Yardımları denilen iktisadi “yardım”lar oluşturuyordu (aynı yıllarda Türkiye’ye yapılan süt tozu yardımı vb., hatırlanacaktır).

Franco diktatörlüğü altındaki İspanya İkinci Savaş’a girmese de ülke sadece zorbalığa değil müthiş bir yoksulluğa da mahkûm olmuştu. Bu film, ücra bir kasabanın yoksulluktan kurtulma hayalleri üzerine kurulu. Gelecek yardım heyetine öyle bir kasaba göstermek istiyorlar ki, kasabaya dolar yağsın: Otantik, egzotik, şirin bir İspanya kasabası görüntüsü çizmek için ortaya konulan çaba saçmalığa ve ifrada vardırıyor işleri… Heyet ne zaman gelecek? Ne kadar yardım alacaklar? Bizde yıllar sonra Selamsız Bandosu adıyla izlediğimiz bir türün ilk ve eğlenceli örneklerinden biri Hoş Geldiniz Bay Marshall!.

Tarih

3 Mart 2020 Salı 13:00

Etkinlik Yeri

NHKM - İzmir

Sahne

İNSAN MANZARALARI

Etkinliğe katılmak istiyor musunuz?

Yeni katılımlar için kapalı

Katılım durumunuzda değişiklik mi var?Katılım Bilgilerimi Değiştir

Etkinlik bültenine abone olun

Yeni bir etkinliğimizden ya da etkinlik güncellemelerimizden anında haber alın...

Genel Etkinlikler Hepsi

Etkinlik Yeri Hepsi

Düzenleyen Hepsi