Mart 2020

Bu tekrarlanan bir etkinlik

Per05Mar13:00Etkinlik sona erdiAna ve KurtlarFİLM SEÇKİLERİ: İSPANYA13:00 Sahne:İNSAN MANZARALARI

Etkinlik Bilgileri

Yönetmen Carlos Saura
Oyuncular Geraldine Chaplin, Rafaela Aparicio, Fernando Fernán Gómez
Yapım İspanya, 1973
Süre 102 dakika

Ana, mürebbiyelik yapmak üzere bir taşra malikânesindeki üç kız çocuğa bakma işini kabul ediyor. Ölüm korkusu yaşayan sinir krizleri geçiren yaşlı bir kadın, çeşitli takıntıları olan yetişkin üç oğul ve oğullardan birinin eşinin olduğu malikâneye gelen Ana, mürebbiyelik yaparken ailenin üyeleriyle de ilişkiye geçiyor kaçınılmaz olarak. Bu ilişkiler, Ana’yı giderek zorlamaya ve durum trajikleşmeye başlıyor…

19. yüzyılın ikinci yarısı ve 20. yüzyıl, hemen tüm dünyada sermaye düzeninin siyasal iktidarı aldığı ve iktidarını sürdürmek için savaş dahil hiçbir kıyımdan kaçınmayacağını gösteren yüzyıllar anlamına geldi. İktidarını yeniden üretirken hem ideolojiye hem zora yaslanmayı ihmal etmedi.

Bu nedenle önemli yönetmenlerin tamamı sermaye egemenliğinin nasıl bir yapısı olduğunu anlamaya çalışan filmlere imza attılar. Erken dönemde yaptığı filmlerle önemli bir yönetmen haline gelen Saura da bunlardan biri. Bu filminde sermaye sınıfının ve mülk sahiplerinin, kendi kurulu düzenlerini korumak için burjuva aile kurumunu, dinsellik/kilise ve baskı aygıtını nasıl işlevlendirdiğini alegorik bir bakışla ele alıyor.

Zaman

5 Mart 2020 Perşembe 13:00

Etkinlik Yeri

NHKM - İzmir

Bilet Alımı

Etkinliğin başlama saati geçtiği için bilet alınamaz

RSVP Now

RSVPing is closed at this time.

Can not make it to this event?Change my RSVP

Sahne

İNSAN MANZARALARI

X
X
X
X